10 najwazniejszych faktów o drzewach

10 najważniejszych faktów na temat drzew

Chcesz dowiedzieć się czegoś o drzewach? Sprawdź 10 najważniejszych faktów …

1.
Możesz policzyć słoje, aby dowiedzieć się, ile ma lat drzewo!

Czy wiesz, że możesz sprawdzić, ile lat ma drzewo, licząc jego słoje? Drzewa mają pierścienie wzrostu wewnątrz pnia. Jeśli policzysz każdy pierścień (słój) – tyle żyje!

2.
Korzenie są ważne i pomagają drzewu przeżyć.

Drzewa mają korzenie, które są przeważnie pod ziemią, ale czasami można je zobaczyć na powierzchni ziemi. Pomagają drzewu pozostać w pozycji pionowej. Dostarczają również wody i składników odżywczych, aby utrzymać drzewo przy życiu.

3.
Gałęzie służą do rozprzestrzeniania liści.

Gałęzie są tam, aby rozłożyć liście tak daleko, jak to możliwe. Dzieje się tak, aby liście mogły uzyskać jak najwięcej światła słonecznego. Im więcej dostaną światła słonecznego – tym zdrowsze będzie drzewo!

4.
Liście pochłaniają całe światło słoneczne!

Jak powiedzieliśmy powyżej, liście pochłaniają światło słoneczne. Jest ono potrzebne do fotosyntezy. Fotosynteza zachodzi, gdy roślina pobiera dwutlenek węgla, wodę i światło słoneczne i zamienia je w tlen i cukry. Dzięki temu drzewo jest zdrowe i żywe. Więcej o fotosyntezie zachodzącej w drzewach przeczytasz na Wikipedia.

5.
Pnie drzew są wykonane z drewna.

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, skąd pochodzi drewno… to z drzew! Drzewa są dla nas bardzo przydatne i są używane do wielu rzeczy, takich jak budowanie domów, łodzi, mebli, a nawet papieru, którego używasz w szkole.

Photo by Paula from Pexels

6.
Występuje ponad 60 000 gatunków drzew.

Istnieją tysiące różnych gatunków drzew. Niektóre kraje mają więcej niż inne. Dlaczego nie pójdziesz do parku i nie zobaczysz, ile możesz dostrzec? Niektóre z drzew w Polsce to dąb, wierzba i brzoza.

7.
Brazylia ma najwięcej gatunków drzew.

Brazylia ma najwięcej gatunków drzew w swoim kraju. Mają tam 8715 gatunków drzew. To dużo w porównaniu z Wielką Brytanią, gdzie występuje tylko 58 gatunków!

8.
Drzewa mogą żyć tysiące lat.

Niektórym z nas trudno jest utrzymać roślinę przy życiu dłużej niż miesiąc. Jednak niektóre drzewa mogą przetrwać tysiące lat! Niektóre mają jednak krótszą żywotność, na przykład palma, która często żyje do około 80 lat.

9.
Kalifornijska sekwoja to najwyższe drzewo na Ziemi.

Kalifornijska sekwoja to najwyższy gatunek drzew na Ziemi. Zwykle dorastają do ponad 90 metrów. Jednak zaobserwowano, że drzewo Hyperion osiągnęło około 115 metrów.

SEKWOJA OLBRZYMIA drzewo

10.
Drzewa żyją na Ziemi od 370 milionów lat!

Drzewa żyją na Ziemi od milionów lat. Naukowcy wierzą w to ze względu na znalezione skamieniałości drzew.

Zobacz również:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry