kolorowa-pasta-do-zebow

Pasta do zębów – dlaczego jest kolorowa?

Już w starożytnych czasach ludzie wiedzieli, jak ważne są zdrowe zęby. Dlatego od setek lat starannie dbano o ich czyszczenie. Używano do tego popiołu, sproszkowanych muszli, gipsu i octu. Składniki często mieszano z ziołami. Około dwustu lat temu do mieszanki ziół zaczęto dodawać glicerynę, substancję produkowaną z tłuszczu. W taki sposób rozpoczęła się historia pasty do zębów.

Pierwsza pasta

stomatolog-z-pasta-do-zebow

Pierwsza pasta do zębów powstała w roku 1873. Początkowo sprzedawano ją w słoiczkach, ale już na początku XX wieku jej producenci uznali, że tubka jest znacznie wygodniejsza w użyciu.

Kolor pasty do zębów

Niektóre pasty do zębów po wyciśnięciu z tubki zawierają więcej niż jeden kolor. Początkowo był to chwyt reklamowy stosowany przez producentów, jednak takie rozwiązanie ma również swoje zalety, ponieważ można wówczas użyć w paście większą ilość czynnych składników, których nie dałoby się umieścić razem z uwagi na możliwość reakcji chemicznej pomiędzy nimi. W takim przypadku tubka pasty do zębów jest odpowiednio skonstruowana tak, że jej wnętrze posiada pojemniki oddzielone od siebie. Mieszanie pasty następuje dopiero przy jej wyciskaniu.

Zwykle kolorowa pasta ma taki sam skład jak biała. Czasami dodaje się do niej dodatkowe składniki odświeżające lub wybielające zęby. Jeśli dokładnie chcesz poznać składniki, z jakich jest zrobiona pasta do zębów, zapraszam Cię TUTAJ.

Co robi pasta do zębów?

Działanie jej polega na usuwaniu z powierzchni zębów i dziąseł zanieczyszczeń i nalotów o zróżnicowanym składzie chemicznym, głównie płytki nazębnej. Stanowi długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą. Zapewnia również estetyczny i ładny wygląd zębów oraz świeży oddech.

Dbaj o czystość swoich zębów

„Kubek, pasta, szczotka, ciepła woda, tak się zaczyna wielka przygoda…” śpiewają tak już najmniejsze przedszkolaki. Pamiętaj, aby dbać o swoje zęby i regularnie je myć pastą do zębów. Nikt z nas raczej nie chce usiąść na fotelu u stomatologa. Odpowiednia higiena jamy ustnej zapewni Ci zdrowe i piękne zęby na długi czas.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry