Dzieci pijące herbatę z termosu

Termos – dlaczego herbata w nim dłużej jest gorąca?

Termos

Kiedy wybieramy się na długie wycieczki, warto zabrać ze sobą termos. Zimą nic nie rozgrzewa lepiej niż kubek gorącej herbaty. Dlaczego napój w termosie tak długo utrzymuje swoją temperaturę? Cała tajemnica tkwi w naczyniu Dewara.

Naczynie Dewara

Sir James Dewar był szkockim naukowcem, który pod koniec XIX wieku wynalazł pojemnik izotermiczny, czyli taki, który utrzymuje wewnątrz stałą temperaturę, różną od temperatury otoczenia. Początkowo naczynia Dewara używane były w laboratoriach do przechowywania niewielkich ilości skroplonych gazów.

Nazwane jego imieniem szklane naczynie ma podwójne ścianki pokryte z obu stron srebrzystym metalem jak lustro.

W 1907 r. Reinhold Burger opatentował pomysł na umieszczenie szklanego naczynia Dewara w metalowej obudowie, która zabezpieczała je przed stłuczeniem, dzięki czemu stało się możliwe stosowanie go w gospodarstwie domowym do przechowywania gorących i zimnych napojów.

termosy
Różne kształty i kolory termosów.

Dlaczego napój w termosie tak długo utrzymuje swoją temperaturę?

Z przestrzeni pomiędzy ściankami wypompowane jest powietrze dzięki czemu ograniczona jest wymiana ciepła pomiędzy otoczeniem a płynem znajdującym się wewnątrz naczynia. Zamknięcie naczynia nieprzepuszczającym ciepła korkiem sprawia, że temperatura umieszczonego w nim płynu nie zmienia się przez długi czas.

W ten sposób powstał termos, którego do dzisiaj używa się do przechowywania gorących lub zimnych napojów. Termosy stosowane w warunkach domowych mają zwykle pojemności rzędu do 1-2 litrów i mogą mieć różne kształty i kolory.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry